Dlaczego Laleczki na smuteczki i skąd pochodzą?
Legenda od której pochodzi zwyczaj to lokalna legenda Majów. Opowieść głosi że jej główna bohaterka była majańska księżniczka o imieniu Ixmucane. Krótko mówiąc księżniczka otrzymała specjalny prezent od Boga Słońca, dzięki któremu rozwiązywała każdy problem, który trapił ludzi. Obecne laleczki na smuteczki tzw. worry dolls symbolizują księżniczkę Ixmucane i jej mądrość.
To właśnie dzięki tej legendzie w Gwatemali narodził się zwyczaj powierzania smutków uroczym Laleczkom. Zwyczaj który zrodził się dawno temu mówi, że gwatemalskie dzieci, zwierzają się ze wszystkich swoich małych i dużych smutków malutkim pacynkom. Przed snem kładą je pod poduszką. Do rana laleczki na smuteczki „obdarowują” dzieci mądrością i wiedzą oraz zabierają ich wszystkie troski.
Worry dolls – laleczki na smuteczki, wzięły się prawdopodobnie stąd, że każdy z nas potrzebuje powiernika. Krótko mówiąc obecność bliskiej osoby, której moglibyśmy zwierzyć się z przeżyć i radosnych czy bolesnych emocji jest czasem na wagę złota. W końcu jesteśmy ludźmi, społecznymi istotami, które pragną czasem interakcji. Każdy w trudnych chwilach łaknie wsparcia ze strony drugiego człowieka, szczególnie od naszych bliskich: rodziny i przyjaciół. W końcu to bardzo zdrowe ”wygadać się” zaufanej osobie zamiast dusić emocje wewnątrz. To zapewne właśnie z istoty ludzkiej duszy narodziła się kiedyś potrzeba stworzenia postaci lalki, która pomogłaby człowiekowi rozwiać jego smutki.
Worry Dolls – laleczki na smuteczki dzisiaj
Dziś Laleczki na smuteczki, popularne są na cały świecie i rozpoznawane jako worry dolls. W podsumowaniu, od niedawna dzięki firmie EtnoBazar zawitały również do Polski. Reprezentując EtnoBazar z przyjemnością dzielimy się z Wami gwatemalską sztuką, której korzenie sięgają tradycji Majów i która urzeka feerią barw i kolorowych wzorów. Z uwagi, że rękodzieło z Gwatemali to nie tylko worry dolls, to również ręcznie malowane, kolorowe, drewniane maski. Wśród rzeczy, które sprowadzamy do Polski z Gwatemali są także: notesy, portmonetki, wisiorki, bransoletki, gniotki (piłeczki antystresowe). Wszystkie elementy gwatemalskiego rękodzieła wykorzystują lokalną tradycję. Technikę tkania, wyplatania czy malowania.